V dalším článku jsem pro vás sepsal několik jednoduchých důvodu pro exkluzivní zastupuvání při prodeji. Pokud uvažuejte o prodeji a zároveň vás láka představa spolupráce s více makléři, tak si přečtěte tento článek. Vyvaruejte se potom chyb, kteří dělají ostatní.

Nevýhody

 1. Matení trhu

  Makléři z různých kanceláří inzerují nemovitost za různé ceny. Nemovitost se v inzerci objevuje často pod cenou ve snaze makléře prodat dříve než ostatní. Také zákazníci často čekají, až stejnou nabídku naleznou za nižší cenu.

 2. Pochybnost nabídky

  Nabídka, která se na každém realitním serveru objeví v x kopiích se brzy na trhu „provaří”, se stává nedůvěryhodnou a někdy i neprodejnou.

 3. Nedostatečný marketing nemovitosti

  Pro makléře je prioritní rychlost – potřebují nemovitost co nejrychleji dát na trh, aby byli první. Kvalita inzerce a efektivnost, variabilita inzertních médií není prioritou, protože zakázka je nejistá. Seriózní zájemce nekvalitní prezentace nepřitahuje, ale odrazuje.

 4. Tlak na podpis smlouvy

  Jelikož makléři ví, že čas v případě otevřených nabídek hraje nejdůležitější roli, budou se snažit, aby klient podepsal s prvním zájemcem a to i v případě nevýhodné ceny. Makléř nezastupuje exkluzivně jen prodávajícího a ten se může stát obětí tlaku makléřů na cenu nemovitostí.

Výhody

 1. Motivace k co nejlepšímu výsledku

  Makléř je motivován k prodeji za co nejvýhodnějších podmínek pro klienta. Čas není tak prioritní, jako v případě otevřených nabídek, a proto se makléř může zaměřit na různá inzertní média a na důkladný popis nemovitosti.

 2. Kvalifikace kupujícího

  RE/MAX makléři mají povinnost v případě exkluzivních zastoupení důkladně prověřit všechny zájemce před prohlídkou.

 3. Jednání s jediným makléřem

  Máte větší kontrolu nad průběhem prodeje a nad vývojem zakázky. Máte dohodnuty jasné podmínky a jasný způsob prodeje. Důvěra = prostor pro řešení vašich potřeb a možných obav. Makléř se neobává investovat čas a peníze do efektivní a kvalitní reklamy, protože má jistotu, že se mu investice vrátí.

 4. Prodej přes celou síť RE/MAX

  Přestože máte podepsanou smlouvu pouze s jedním makléřem, nemovitost je nabízena i všemi ostatními makléři RE/MAX, avšak za stále stejných podmínek (rozdíl oproti otevřeným nabíd- kám s různými kancelářemi). Makléř zastupuje exkluzivně pouze 1 stranu a to prodávajícího. Získáváte výhody exkluzivní spolupráce (větší péče, investice do propagace a prodeje ze strany realitní kanceláře) a zároveň je nemovitost nabí- zena celou sítí kanceláří RE/MAX (aktuální počet RE/MAX kanceláří).

Podívejte se na krátké video k článku!