Důležitá otázka hned na začátku Vašeho rozhodování zdali prodat bez realitky nebo s realitkou.  Obě možnosti mají své výhody a nevýhody.

Jaké jsou plusy prodeje bez realitky?

Neplatíte provizi RK

Hlavní výhoda a zároveň nejčastější důvod proč se lidé rozhodnou prodej bez pomoci realitní kanceláře nebo makléře.

K ničemu se nezavazujete

Když nemáte vůči RK žádné závazky, můžete svá rozhodnutí kdykoliv měnit. Prodej bez realitky vám tak dává volné ruce.

Vyhnete se špatnému výběru RK

Mnoho kanceláří nebo makléřů naslibuje klientovi mnoho věcí jen aby se mu zalíbili. Výběr makléře proto není často vůbec jednoduchý. Strach z toho, že si vyběru špatného způsobuje, že mnoho lidí si prodá nemovitost raději bez realitky.

Celý prodej nemovitosti máte sami pod kontrolou

Většina lidí si chce prostě zkusit prodat nemovitost samo – bez realitky. Vidí v tom úspěch, když uspějí a nikdo jim nemusel pomáhat.

Jaké jsou minusy prodeje bez realitky ?

Neoslovíte všechny potencionální zájemce

Začínající samoprodejce osloví maximálně 10-15 % potencionálních zájemců. Ti zkušenější, kteří mají obchodního ducha a částečně rozumí marketingu, tak dokážou zasáhnout cca 30 % trhu. Oproti tomu, kvalitní makléř by měl pokrýt celý trh s potencionálními zájemci.

Často se setkám s prodejci, kteří vloží svoji nemovitost na server, který nabízí inzerci zdarma (např. Bazoš.cz)  a diví se, že se jim jejich nemovitost nedaří prodat.

Platí zde jedno zlaté pravidlo.

Čím více lidí oslovím, tím mám větší šanci prodat rychleji a za více peněz“.

Dobří makléři nebo kanceláře mají často větší možnosti kvalitní propagace než samoprodejce. Využívají inzerci na všech významných realitních serverech, soc. sítích, videoprohlídky, virtuální prohlídky, homestaging, případně organizovat den otevřených dveří. V případě více zájemců zorganizovat prodej nejvyšší nabídce (Aukce RE/MAX), nabídnutí spolupráce ostatním makléřům a makléřům, kteří se specializují na zahraniční klientelu.


Neprodáte tak výhodně

Málo zájemců = větší pravděpodobnost, že prodáte za menší částku.

Lidé vědí kolik je bude stát provize makléře, ale už velice těžko se dopočítávají kolik můžou prodělat.

Z praxe ušetří na provizi třeba 100.000 Kč ale prodají o 400 000 Kč méně, než kdyby nešetřili na kvalitní přípravě nemovitosti a marketingu. 


Budete si muset poradit sami

Makléřům trvá často několik let, než se začneme orientovat ve většině odvětví, které jsou k prodeji zapotřebí. Zvládnete to také? 

Na internetu najdete 100 “zaručených rad”, ale opravdu fungují? Abyste dnes našli správnou odpověď na vaše otázky, tak to může zabrat mnoho času.

V průběhu obchodu se musíte proměnit na šikovného řemeslníka skvělého marketéra, makléře, solidního advokáta, daňového poradce a určitě by se našlo mnoho dalších profesí. Dobrý makléř se svým týmem by Vám měl zajistit všechny tyto odborníky.


Prodej zabírá čas

Prodej nemovitosti z praxe zabere několik měsíců.  Zejména když chcete prodat za maximální tržní cenu.

Samožrejmě, když zvolíte nízkou cenu, tak prodáte během pár týdnů. Příprava nemovitosti, prohlídky, telefonování se zájemci, smlouvy, financování kupujících, vyklízení. To vše zabere spoustu času.

Znám mnoho lidí, kteří prodávali bez realitky a prodali zbytečně pod cenou a ještě k tomu se dostali do osobních problému. Důvodem byla právě časová náročnost celého procesu. 

Ušetříte menší částku, než myslíte

Mnoho prodávajících si myslí, že při prodeji bez realitky ušetří na provizi pěknou sumu peněz, inzerce je bude stát pár stovek, smlouvy stáhnou z internetu v lepším případě zaplatí pár tisíc kamarádovi právníkovi a celá transakce je vyjde na 10.000 Kč.

Pokud budete chtít prodat za opravdu maximální částku, tak to je určitě nereálná částka. 

Nepřehledně prosím tyto náklady:

Časové náklady

Ne nadarmo se říká, že čas je to nejcenější. U prodeje nemovitosti nikdy přesně nevíme kolik času zabere. Z praxe víme, že u dražších nebo problematických nemovitostí může prodej zabrat déle než rok. Je dobré si dopředu spočítat, kolik byste vydělali peněz, kdybyste se místo prodeje své nemovitosti věnovali své práci. Čas věnovaný svým koníčkům a rodině má také vysokou hodnotu.

Náklady na přípravu, inzerci a propagaci

Lidé často chtějí svoji nemovitost před prodejem vylepšit, ale výsledek je někdy zcela opačný – vyhozené peníze za vylepšení, které nikdo neocení. Opravdu kvalitní inzerce dnes nestojí stokoruny ale tísíce. Nedávejte peníze do neefektivní inzerce.

Právní služby

Prodej nemovitosti je pravděpodobně největší finanční transakce, kterou běžný člověk za život udělá. Na internetu najdete smlouvy za pár tisíc korun. Šetřit na kvalitních smlouvách v tomto případě opravdu nedává smysl. Smlouvy musí být vždy odladěné na konkrétní případ. Jak už to bývá, pokud budete požadovat nějaké úpravy stažených smluv, tak vás to bude stát další nemalé náklady navíc.

Opravdu si prosím nechte připravit smlouvy od advokáta, který se zabývá realitním právem a má zkušenosti s touto problematikou. Kvalitní advokát se vždy dobře seznámí s celým případem a vypracuje smluvní dokumentaci, která vás bude chránit před nedorozuměním, dodatečnými slevami a problémy. Advokát by měl vždy připravit smlouvy při prodeji bez raalitky tak i v případě prodeje přes RK.

Náklady za chybu nebo skryté vady

Za chyby se platí. To platí i u nemovitostí. Tyto náklady za chyby jsou často zákeřné a vznikají již při samotném procesu prodeje. Třeba když omylem zamlčíte vadu nemovitosti, pod nátlakem přistoupíte na slevu nebo k nevýhodným smluvním podmínkám.

Už fakt, že kupující je dnes ze zákona chráněn v podobě 5letého nároku na skryté vady nemovitosti je důležité s kupujícím jednat férově a prodávat prověřenou nemovitost. Technická zpráva, PENB, stavební dokumentace by měla být součástí předané dokumentace. V případě problému může kupující po vás vysoudit dodatečnou slevu ve výši stovkách tisíc.

Prohlídky

Mnoho samoprodejců si tvrdí, že znají nemovitost nejlíp a proto dokáží provádět prohlídky lépe než dobrý makléř. To je bohužel často chyby. Proč?

– Jste ovlivněny citovou vazbou k nemovitosti
– Hůře získáte zpětnou vazbu od zájemců
– Emoce nebo ego Vám k prodeji nepomohou

Jak jsem uvedl výše, tak prohlídky často zaberou dost času. Mnoho zájemců bude chtít na prohlídku, kdy se Vám to nemusí vůbec hodit.

Pozor na případné negativní emoce

Emocím se musíte vyhnout nejen na prohlídkách, ale také při samotném vyjednávání podmínkách transakce.

Prodej může být někdy časově i finančně náročný. Potřebujete prodat abyste mohli zase koupit váš vysněný byt. Bojíte se aby Vám ho neprodali. Vše musí klapnout. Ve stresu může člověk udělat vážné chyby, může rezignovat na základní postupy a to se mu pak může tvrdě vymstít.

Můžete dát slevu, kterou jste dát nemuseli. Takové zbrklé kroky se berou těžko zpět. Samotnou kapitolu tvoří prodeje v rámci rozvodu nebo po úmrtí.

Možná nejste obchodník

Mnoho lidí ani neví co to vlastně je obchodník nebo obchodní znalosti. Víme jedno, že to není prodavač v supermarketu.
Obchodní dovednosti vám zajistí lepší podmínky obchodu. Dobří makléři tak dokážou vyjednat lepší podmínky pro stranu, kterou zastupují.

Nepříjemní zájemci

V nemovitostech jde o dost peněz. Připravte se na to, že při prodeji bez realitky Vás budou kontaktovat spekulanti, výkupčí, realitní makléři nebo různí investoři. Právě tyto skupiny samoprodejců vyhledávájí. A proč? Otázka je jednoduchá, protože budou čekat na vaši chybu. Vaše chyba = jejich zisk.

 

Shrnutí 

Mnoho začínajících samoprodejců mi samozřejmě nedá za pravdu. Budou brát jako prodej bez realitky jako jasnou a logickou věc. Situace se často změní po několika měsících, kdy se jim prodej nedaří. Právě tento typ klientů je poté opravdu vděčný za naše služby.

Pokud si na prodej věříte a víte, že celý proces zvládnete, tak si prodejte nemovitost sami. Pokud si chcete ušetřit starosti nebo si na prodej nevěříte, tak mne kontaktujte. 

Reference:

Hodnocení Google
5.0
Na základě 66 hodnocení
Hodnocení Facebook
5.0
Na základě 17 hodnocení
js_loader
Michal Daněk
Michal Daněk
06:56 17 May 24
Pan Švarc zastupoval prodávájící bytu, který jsem kupoval. Velmi dobrý dojem na mě udělalo nasdílení kompletní dokumetace k bytu a domu ještě před... prohlídkou, včetně návrhu férové rezervační smlouvy. Toto mi výrazně ulehčilo následné rozhodování, že budu chtít o byt zabojovat i nad rámec nabízené ceny. Načež pan Švarc se poměrně pečlivě zajímal, a i u mého finančního poradce sám ověřoval, jestli jsem schopen nabízenou cenu zafinancovat. Od domluvení prohlídky až do předání bytu jsem byl velmi dobře informován, pan Švarc mi, někdy až rodičovsky, připomínal všechny termíny schůzek. Celá transakce proběhla hladce, profesionálně i ze strany advokátní kanceláře. Pokud budu někdy prodávat nemovitost, obrátím se na pana Švarcečíst dál
Ondřej Han Ko
Ondřej Han Ko
08:42 13 Feb 24
Výborná spolupráce. Pana Švarce mohu jedině doporučit.
Milan Kubík
Milan Kubík
07:57 17 Jan 24
S panem Švarcem jsem řešil odhad nemovitosti pro dědické řízení. Domluva byla na vysoké úrovni. Pan Švarc je velmi vstřícný a ochotný a vše proběhlo... dle domluvy. Za sebe určitě doporučuji.číst dál
Pavel Blazek
Pavel Blazek
13:57 29 Aug 23
Na pana Mgr. Švarce jsem se dnes obrátil po telefonu. Chci pronajmout byt mému známému a šlo mi vlastně jen o to, nechat si poradit nějakým makléřem,... jakou bych měl od něj požadovat výši nájmu, tak aby to bylo "férové" a aby to odpovídalo běžné výši nájmu v dané lokalitě. Pan Švarc byl první, na kterého jsem náhodou na internetu narazil a tak jsem mu zavolal. Ačkoliv ze mě takříkajíc "nic neměl" (jednalo se o pouhou telefonickou konzultaci), byl velmi vstřícný a ochotný; ochotně se mnou celou věc po telefonu probral a poradil mi, jaký nájem lze v dané lokalitě považovat za "férový". Je velmi potěšující a sympatické, když člověk narazí na makléře, který je ochotný a vstřícný nejen když mu z toho kyne nějaký zisk (tam se to tak nějak očekává), ale dokonce i když jde jen o bezplatnou radu. Takže pana Švarce velmi doporučuji!číst dál
js_loader
 

Pokud si na prodej Vaší nemovitosti bez realitky nevěříte, tak mne kontaktujte. Rád Vám pomohu.